Registrácia

Prihláste sa

kontom z portálu www.ludialudom.sk




FAQ na Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk


I.                    CHCEM BYŤ DOBROVOĽNÍK (Ponúkam pomoc)

  1. 1.      Musím sa ako dobrovoľník registrovať?
  2. 2.      Prečo je dobré mať profil dobrovoľníka?
  3. 3.      Ako zverejním svoju ponuku dobrovoľníckej činnosti?
  4. 4.      Neviem vybrať tému mojej ponuky, ako postupovať?
  5. 5.      Čo znamenajú hviezdičky pri mojej ponuke?
  6. 6.      Ako ma oslovia ľudia/organizácie, ktoré majú o mňa záujem?
  7. 7.      Ako postupovať, keď ma zaujala konkrétna žiadosť o pomoc?
  8. 8.      Čo sú to Moje príležitosti?
  9. 9.      Sú žiadosti na Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk dôveryhodné?

 

II.                  HĽADÁME DOBROVOĽNÍKA (Hľadám pomoc)

  1. 1.      Musím si na stránke vytvoriť profil?
  2. 2.      Ako môžem požiadať o pomoc dobrovoľníkov?
  3. 3.      Koľko stojí uverejnenie žiadosti o pomoc dobrovoľníkov?
  4. 4.      Žiadosť o pomoc dobrovoľníkov som vytvoril/a, ale nie je uverejnená. Prečo?
  5. 5.      Prečo nikto nereaguje na moju žiadosť o pomoc dobrovoľníkov?
  6. 6.      Ako zistím, či niekto zareagoval na moju žiadosť o pomoc?

 

III.                OVEROVATELIA (Overenie)

  1. 1.      Kto sú overovatelia?
  2. 2.      Ako funguje overovanie na stránke Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk?
  3. 3.      Prečo je dôležité nechať si overiť žiadosť?
  4. 4.      Kde zoženiem overovateľa?
  5. 5.      Ako sa môžem stať ja overovateľom?
  6. 6.      Ako môžem overiť žiadosť?
  7. 7.      Dokedy platí overenie?
  8. 8.      Môže overovateľ zrušiť overenie?
  9. 9.      Oslovil/a som overovateľa, ale nereaguje. Čo mám robiť?
  10. 10.    Ak nie sú dobrovoľník alebo žiadosť o pomoc overená, znamená to, že sú nedôveryhodní?

 

ODPOVEDE:

 

I.                    CHCEM BYŤ DOBROVOĽNÍK


  1. 1.      Musím sa ako dobrovoľník registrovať?

Áno, je potrebné sa zaregistrovať a vytvoriť si na stránke vlastný profil fyzickej osoby, na základe ktorého si Vás organizácie alebo jednotlivci budú môcť na stránke vyhľadať a vďaka čomu budete aj vy môcť reagovať na konkrétne žiadosti o pomoc. Pri registrácii prosím zadajte existujúcu e-mailovú adresu, pretože na ňu vám budeme zasielať notifikačné emaily, ak napríklad niekto zareaguje na vašu ponuku. Registrácia pozostáva iba z 3 údajov: e-mailovej adresy, hesla a mena s priezviskom.

 

  1. 2.      Prečo je dobré mať profil dobrovoľníka?

Vďaka nemu budete mať prehľad o všetkých dobrovoľníckych ponukách, ktoré ste na Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk uverejnili, ako aj o žiadostiach o pomoc, o ktoré ste prejavili záujem, či ktorých ste sa aktívne zúčastnili. Vo svojom profile nájdete aj potvrdenie, že ste pre danú organizáciu/e odpracovali určitý počet dobrovoľníckych hodín. Tieto potvrdenia predložíte spolu s daňovým priznaním a ak je súčet dobrovoľnícky odpracovaných hodín minimálne 40 za celý kalendárny rok, môžete v nasledujúcom kalendárnom roku poukázať 3% z daní (namiesto 2%). Pre organizácie a ľudí, ktorí si dobrovoľníka hľadajú, sú dôveryhodnejší tí, ktorí zverejnia svoj profil a informácie o sebe. Máte väčšiu šancu, že vás oslovia tí, ktorých váš profil a skúsenosti zaujme.

 

  1. 3.      Ako zverejním svoju ponuku dobrovoľníckej činnosti?

V časti „Ponúkam pomoc“ kliknite na „Vytvor novú dobrovoľnícku ponuku“. Zvolíte si výstižný názov svojej ponuky (napríklad Doučovanie nemeckého jazyka, Grafik, Opatrovateľka starých ľudí). Stručne popíšte svoju ponuku, môžete nahrať aj fotografie a prílohy (napr. Osvedčenia pre danú činnosť). Zadajte Miesto výkonu činosti, kde chcete ako dobrovoľník pracovať (po zadaní mesta/obce treba kliknúť na tlačítko „+“, aby bolo miesto v ponuke pridané). Môžete zvoliť aj viac miest. Vyplňte všetky povinné kolónky v ponuke (označené hviezdičkou). Zvoľte si tému, v akej oblasti/oblastiach chcete pomáhať. Je možné zvoliť si viacero tém. Na záver zvoľte tlačítko „Uložiť ponuku“. Pri vašej dobrovoľníckej ponuke sa zverejní status „Čakajúca na schválenie“. Ponuku musí schváliť administrátor portálu, následne sa objaví na portáli so statusom „Aktívna“. Záujemci o vašu pomoc už môžu reagovať na vašu ponuku. Ak by ste sa neskôr rozhodli ponuku pozastaviť alebo zrušiť, je tu tlačítko Deaktivovať ponuku.

Ako dobrovoľník si môžete vytvoriť viacero konkrétnych dobrovoľníckych ponúk. Ich zoznam uvidíte, keď si kliknete na „Ponúkam pomoc“ - „Moje ponuky“. Taktiež keď si kliknete na „Môj profil“ v Pravom hornom rohu, otvorí sa vám zoznam vašich dobrovoľníckych ponúk.

 

  1. 4.      Neviem vybrať tému mojej ponuky, ako postupovať?

Ak ste si nie istý/á, akej témy sa Vaša ponuka týka, zvoľte ju napríklad podľa toho, pre aký typ organizácie chcete pracovať (ak chcete pracovať napr. pre environmentálnu organizáciu, zvoľte tému „Ľudia a príroda“). Môžete zvoliť aj viacero tém.

 

  1. 5.      Čo znamenajú hviezdičky pri mojej ponuke?

Hviezdičky sú hodnotením spokojnosti s vašou prácou zo strany tých, pre ktorých ste ako dobrovoľník/dobrovoľníčka pracovali. Toto hodnotenie vám môže dopomôcť k ďalším zaujímavým príležitostiam. Rovnako vy môžete hviezdičkami ohodnotiť organizáciu, alebo osobu, pre ktorú ste ako dobrovoľník pracovali.

 

  1. 6.      Ako ma oslovia ľudia/organizácie, ktoré majú o mňa záujem?

Záujemci o vašu dobrovoľnícku činnosť, ktorí si nájdu váš profil/konkrétnu ponuku na stránke, vás oslovia prostedníctvom vyplnenia formulára na stránke, kde špecifikujú svoje očakávania, náplň práce dobrovoľníka, miesto výkonu práce. Informácie o prejavenom záujme dostanete prostedníctvom informačného e-mailu, kde nájdete aj kontakty.

 

  1. 7.      Ako postupovať, keď ma zaujala konkrétna žiadosť o pomoc?

Zoznam Žiadostí o pomoc nájdete na hlavnej stránke, ako aj pod „Ponúkam pomoc“ – „Pozrite sa kto potrebuje pomoc“. Keď kliknete na názov žiadosti, rozbalia sa vám detailnejšie informácie. Ak chcete reagovať na konkrétnu žiadosť o pomoc, kliknite na tlačítko „Chcem pomôcť“ priamo pri danej žiadosti. Otvorí sa vám formulár, v ktorom vyberiete buď jednu zo svojich ponúk, ktorá sa hodí na danú žiadosť, alebo zvolíte možnosť „Reagovať bez výberu ponuky“. Doplníte niektoré údaje a kliknete na „Chcem pomôcť“. Následne príjemca dostane emailom informáciu o tom, že ste sa prihlásili ako dobrovoľník na jeho aktivitu. Môže vás akceptovať, zaradiť ako náhradníka (ak už má dostatočný počet dobrovoľníkov) alebo odmienuť vašu pomoc. O týchto krokoch budete informovaní prostredníctvom emailu.

Ak vás prijímateľ akceptuje ako dobrovoľníka, získate na neho konktaktné údaje a dohodnete si detaily spolupráce.


Z jednej IP adresy (jedného konta) je možné poslať max. 2 odkazy pre jedného prijímateľa v priebehu 24 hodín. V prípade, ak niektorý používateľ chce poslať tretí odkaz, bude upozornený, že môže ísť o nevyžiadanú poštu, ktorej zasielanie je na Slovensku trestné a ďalší odkaz môže poslať až po 24 hodinách.

 

  1. 8.      Čo sú to Moje príležitosti?

Ide o zoznam vašich dobrovoľníckych ponúk, kde si kontrolujete ich stav - pri každej z nich je reakcia žiadateľov. Pri každej vašej ponuke sa zobrazuje zoznam a počet:

a)      tých, ktorí vás akceptovali ako dobrovoľníka

b)      tých, ktorí zatiaľ nereagovali na vašu ponuku,

c)      tých, ktorí vás požiadali o pomoc (očakáva sa vaša reakcia)

d)      tých, pre ktorých ste už dobrovoľnícku činnosť realizoval/a

e)      zoznam zrušených žiadostí, na ktoré sa už nedá reagovať.

 

  1. 9.      Sú žiadosti na Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk dôveryhodné?

Súčasťou každej žiadosti je aj jej overenie. Jeho symbol (pečiatka) zbadáte pri zozname žiadostí, keď si otvoríte stránku ktorejkoľvek konkrétnej žiadosti, nájdete ho v pravom hornom rohu. Stránka Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk je úplne otvorená, čo znamená, že žiadosť o pomoc si môže zaregistrovať ktokoľvek. Práve overovatelia garantujú jej pravdivosť, preto si vždy pozrite, či je žiadosť overená a zároveň zvážte, či dôverujete overovateľovi. Veľa o príjemcovi pomoci napovedia aj uverejnené fotky, či jeho aktivita napr. na našom blogu.

 

II.                  HĽADÁME DOBROVOĽNÍKA


  1. 1.      Musím si na stránke vytvoriť profil?

Áno, prvým krokom na stránke je registrácia na základe existujúcej e-mailovej adresy a hesla a vytvorenie profilu ako fyzickej alebo právnickej osoby (v prípade, že ste napríklad organizácia, obec alebo škola). Ak ste fyzická osoba, vyplníte údaje o sebe (vek, dosiahnuté vzdelanie, jazykové schopnosti a pod.), ak ste organizácia, vyplníte informácie o vašom zameraní, aktivitách a pod.

 

  1. 2.      Ako môžem požiadať o pomoc dobrovoľníkov?

Kliknite na „Hľadám pomoc“ – „Pozrite sa, kto ponúka pomoc“ – tu nájdete konkrétne ponuky dobrovoľníkov. Ak vás niektorá osloví, kliknite na „Využiť pomoc“. Otvorí sa vám krátky formulár, v ktorom konkrétnemu dobrovoľníkovi napíšete, akú pomoc od neho žiadate (volá sa to Neverejná žiadosť o pomoc – neverejná preto, lebo ju uvidí len konkétny dobrovoľník). Odoslaním žiadosti o pomoc dostane dobrovoľník informáciu a svoj záujem potvrdí alebo žiadosť odmietne.


Druhou možnosťou je vytvoriť si vlastnú žiadosť o pomoc dobrovoľníkov – kliknete na „Hľadám pomoc“ – „Nová žiadosť o pomoc“. Popíšete, na akú činnosť dobrovoľníkov potrebujete, kde sa bude vykonávať, od kedy do kedy, koľko dobrovoľníkov potrebujete, aké musia mať jazykové a kvalifikačné predpoklady a pod.

Táto vaša žiadosť bude verejná a dobrovoľníci, ktorí navštívia stránku, budú môcť na ňu reagovať.

 

  1. 3.      Koľko stojí uverejnenie žiadosti o pomoc dobrovoľníkov?

Nič. Uverejnenie žiadosti je zadarmo, rovnako ako ďalšie služby na portáli ĽudiaĽuďom.sk.

 

  1. 4.      Žiadosť o pomoc dobrovoľníkov som vytvoril/a, ale nie je uverejnená. Prečo?

Žiadosť musí pred publikovaním vždy schváliť administrátor portálu. Chránime tým portál pred prípadným uverejnením protizákonného, vulgárneho alebo nenávistného obsahu. Administrátor nezasahuje do textu žiadosti, iba posúdi, či je v súlade s pravidlami. Administrátor musí schváliť každú zmenu v žiadosti. Prvotný status pri novovytvorenej žiadosti je „Čakajúca na schválenie“, po schválení administrátorom sa objaví stav „Publikovaná“.

 

  1. 5.      Prečo nikto nereaguje na moju žiadosť o pomoc dobrovoľníkov?

Možno o nej dobrovoľníci ešte ani nevedia. Žiadostí môže byť veľa a preto musíte na tú svoju upozorniť. Napíšte svojim priateľom e-mail s informáciou o nej a požiadajte ich, aby ho poslali ďalej. Využívajte sociálne siete ako napríklad Facebook, skúste blogovať na blog.ludialudom.sk. Môžete skúsiť osloviť aj miestne médiá.

 

  1. 6.      Ako zistím, či niekto zareagoval na moju žiadosť o pomoc?

Zoznam vašich žiadosti nájdete pod vašim profilom (klik v pravom hornom rohu Môj profil / Zoznam žiadostí). Okrem toho, že vám o tom príde notifikačný email, vidíte zoznam prihlásených dobrovoľníkov aj v detaile vašej žiadosti (ikonky s fotkami).

Dobrovoľníka môžete akceptovať, zaradiť ako náhradníka (ak už máte dostatočný počet iných dobrovoľníkov), ale aj zamietnuť.

 

III.                OVEROVATELIA


  1. 1.      Kto sú overovatelia?

Overovatelia sú fyzické alebo právnické osoby, ktoré svojím menom garantujú pravdivosť údajov v žiadostiach o pomoc a ponukách dobrovoľníkov. Overovanie robia bezodplatne ako dobrovoľníci, neraz vo svojom voľnom čase. Ich služby preto nie sú nárokovateľné. Prevádzkovateľ garantuje, že identita overovateľa na portáli ĽudiaĽuďom.sk je totožná s jeho skutočnou identitou.

 

  1. 2.      Ako funguje overovanie na stránke Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk?

Pri tých, ktorí svoj pomoc ponúkajú – teda dobrovoľníkoch, overovateľ overí dobrovoľníka ako osobu (jeho identitu, informácie, ktoré o sebe píše v profile). Ak je jeho profil overený, všetky jeho ponuky na dobrovoľnícku činnosť už budú mať znak overenia, nemusí každú svoju ponuku na pomoc overovať.


Pri tých, ktorí pomoc hľadajú, či už ide o fyzickú alebo právnickú osobu, sa neoveruje profil, ale jednotlivé žiadosti o pomoc dobrovoľníkov.

 

  1. 3.      Prečo je dôležité nechať si overiť žiadosť o pomoc?

Overovateľ potvrdí pravdivosť údajov v žiadosti, čo je dôležitý signál pre dobrovoľníkov, že vám môžu dôverovať. Vďaka overeniu sa žiadosť objavuje aj na hlavnej stránke Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk. Aj v informačných e-mailoch upozorňujeme dobrovoľníkov len na overené žiadosti.

 

  1. 4.      Kde zoženiem overovateľa?

Pozrite si Zoznam overovateľov na našej stránke. Skúste osloviť niektorého z nich, najmä ak overuje podobné žiadosti alebo ponuky ako je vaša, alebo ak ho poznáte. Môžete si zohnať aj vlastného dôveryhodného overovateľa, ktorý sa zaregistruje na ĽudiaĽuďom.sk a splní predpísané podmienky.

 

  1. 5.      Ako sa môžem stat overovateľom?

V prvom rade sa musíte zaregistrovať na ĽudiaĽuďom.sk a vytvoriť si profil overovateľa. Potom si môžete rovno zo stránky stiahnuť Žiadosť o validáciu. Tú alebo podpíšete zaručeným elektronickým podpisom, alebo si ju necháte overiť u notára alebo ju osobne donesiete prevádzkovateľovi. Až na základe tejto žiadosti prevádzkovateľ aktivuje Váš profil overovateľa.

 

  1. 6.      Ako môžem overiť ponuku?

Musíte byť prihlásený/-á. Na stránke žiadosti či v profile dobrovoľníka nájdete možnosť Overiť ponuku. Táto možnosť sa zobrazuje len overovateľom. Keď na ňu kliknete, otvorí sa formulár overenia, do ktorého zapíšete text overenia a svoje odporúčanie dobrovoľníkom alebo žiadateľom.

 

  1. 7.      Dokedy platí overenie?

To záleží od overovateľa, ktorý pri každom overení nastavuje termín odkedy dokedy platí.

 

  1. 8.      Môže overovateľ zrušiť overenie?

Ak overovateľ nadobudne informácie, napríklad že sa radikálne zmenil stav, ktorý žiadateľ alebo dobrovoľník opisuje vo svojej žiadosti či ponuke, alebo že bol uvedený do omylu, je jeho povinnosťou overenie zrušiť, resp. ukončiť.

 

  1. 9.      Oslovil/a som overovateľa, ale nereaguje. Čo mám robiť?

Mnohí overovatelia robia túto činnosť vo svojom voľnom čase, často sú pracovne aj inak vyťažení a zaneprázdnení. Overovateľ navyše môže odmietnuť overiť vašu ponuku alebo žiadosť aj z dôvodu, že na to nemá kapacitu. V tom prípade sa pokúste nájsť si vlastného overovateľa, dôveryhodnú osobu vo vašom okolí, ktorá potvrdí pravdivosť vašej ponuky. Môžete vyskúšať osloviť napríklad vášho starostu či primátora.

 

  1. 10.    Ak nie sú dobrovoľník alebo žiadosť o pomoc overená, znamená to, že sú nedôveryhodní?

Nie. Ak by sa preukázala nepravdivosť žiadosti alebo údajov v profile dobrovoľníka, prevádzkovateľ by ich zakázal. Možno len žiadateľ zatiaľ nezohnal vhodného overovateľa.