Registrácia

Prihláste sa

kontom z portálu www.ludialudom.sk
Ponúkam pomoc – Najčastejšie otázky


 1. 1.    Musím sa ako dobrovoľník registrovať?
 2. 2.    Prečo je dobré mať profil dobrovoľníka?
 3. 3.    Ako zverejním svoju ponuku dobrovoľníckej činnosti?
 4. 4.    Neviem vybrať tému mojej ponuky, ako postupovať?
 5. 5.    Čo znamenajú hviezdičky pri mojej ponuke?
 6. 6.    Ako ma oslovia ľudia/organizácie, ktoré majú o mňa záujem?
 7. 7.    Ako postupovať, keď ma zaujala konkrétna žiadosť o pomoc?
 8. 8.    Čo sú to Moje príležitosti?
 9. 9.    Sú žiadosti na Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk dôveryhodné?

 

ODPOVEDE:


 1. 1.    Musím sa ako dobrovoľník registrovať?

Áno, je potrebné sa zaregistrovať a vytvoriť si na stránke vlastný profil fyzickej osoby, na základe ktorého si Vás organizácie alebo jednotlivci budú môcť na stránke vyhľadať a vďaka čomu budete aj vy môcť reagovať na konkrétne žiadosti o pomoc. Pri registrácii prosím zadajte existujúcu e-mailovú adresu, pretože na ňu vám budeme zasielať notifikačné emaily, ak napríklad niekto zareaguje na vašu ponuku. Registrácia pozostáva iba z 3 údajov: e-mailovej adresy, hesla a mena s priezviskom.

 

 1. 2.    Prečo je dobré mať profil dobrovoľníka?

Vďaka nemu budete mať prehľad o všetkých dobrovoľníckych ponukách, ktoré ste na Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk uverejnili, ako aj o žiadostiach o pomoc, o ktoré ste prejavili záujem, či ktorých ste sa aktívne zúčastnili. Vo svojom profile nájdete aj potvrdenie, že ste pre danú organizáciu/e odpracovali určitý počet dobrovoľníckych hodín. Tieto potvrdenia predložíte spolu s daňovým priznaním a ak je súčet dobrovoľnícky odpracovaných hodín minimálne 40 za celý kalendárny rok, môžete v nasledujúcom kalendárnom roku poukázať 3% z daní (namiesto 2%). Pre organizácie a ľudí, ktorí si dobrovoľníka hľadajú, sú dôveryhodnejší tí, ktorí zverejnia svoj profil a informácie o sebe. Máte väčšiu šancu, že vás oslovia tí, ktorých váš profil a skúsenosti zaujme.

 

 1. 3.    Ako zverejním svoju ponuku dobrovoľníckej činnosti?

V časti „Ponúkam pomoc“ kliknite na „Vytvor novú dobrovoľnícku ponuku“. Zvolíte si výstižný názov svojej ponuky (napríklad Doučovanie nemeckého jazyka, Grafik, Opatrovateľka starých ľudí). Stručne popíšte svoju ponuku, môžete nahrať aj fotografie a prílohy (napr. Osvedčenia pre danú činnosť). Zadajte Miesto výkonu činosti, kde chcete ako dobrovoľník pracovať (po zadaní mesta/obce treba kliknúť na tlačítko „+“, aby bolo miesto v ponuke pridané). Môžete zvoliť aj viac miest. Vyplňte všetky povinné kolónky v ponuke (označené hviezdičkou). Zvoľte si tému, v akej oblasti/oblastiach chcete pomáhať. Je možné zvoliť si viacero tém. Na záver zvoľte tlačítko „Uložiť ponuku“. Pri vašej dobrovoľníckej ponuke sa zverejní status „Čakajúca na schválenie“. Ponuku musí schváliť administrátor portálu, následne sa objaví na portáli so statusom „Aktívna“. Záujemci o vašu pomoc už môžu reagovať na vašu ponuku. Ak by ste sa neskôr rozhodli ponuku pozastaviť alebo zrušiť, je tu tlačítko Deaktivovať ponuku.

Ako dobrovoľník si môžete vytvoriť viacero konkrétnych dobrovoľníckych ponúk. Ich zoznam uvidíte, keď si kliknete na „Ponúkam pomoc“ - „Moje ponuky“. Taktiež keď si kliknete na „Môj profil“ v Pravom hornom rohu, otvorí sa vám zoznam vašich dobrovoľníckych ponúk.

 

 1. 4.    Neviem vybrať tému mojej ponuky, ako postupovať?

Ak ste si nie istý/á, akej témy sa Vaša ponuka týka, zvoľte ju napríklad podľa toho, pre aký typ organizácie chcete pracovať (ak chcete pracovať napr. pre environmentálnu organizáciu, zvoľte tému „Ľudia a príroda“). Môžete zvoliť aj viacero tém.

 

 1. 5.    Čo znamenajú hviezdičky pri mojej ponuke?

Hviezdičky sú hodnotením spokojnosti s vašou prácou zo strany tých, pre ktorých ste ako dobrovoľník/dobrovoľníčka pracovali. Toto hodnotenie vám môže dopomôcť k ďalším zaujímavým príležitostiam. Rovnako vy môžete hviezdičkami ohodnotiť organizáciu, alebo osobu, pre ktorú ste ako dobrovoľník pracovali.

 

 1. 6.    Ako ma oslovia ľudia/organizácie, ktoré majú o mňa záujem?

Záujemci o vašu dobrovoľnícku činnosť, ktorí si nájdu váš profil/konkrétnu ponuku na stránke, vás oslovia prostedníctvom vyplnenia formulára na stránke, kde špecifikujú svoje očakávania, náplň práce dobrovoľníka, miesto výkonu práce. Informácie o prejavenom záujme dostanete prostedníctvom informačného e-mailu, kde nájdete aj kontakty.

 

 1. 7.    Ako postupovať, keď ma zaujala konkrétna žiadosť o pomoc?

Zoznam Žiadostí o pomoc nájdete na hlavnej stránke, ako aj pod „Ponúkam pomoc“ – „Pozrite sa kto potrebuje pomoc“. Keď kliknete na názov žiadosti, rozbalia sa vám detailnejšie informácie. Ak chcete reagovať na konkrétnu žiadosť o pomoc, kliknite na tlačítko „Chcem pomôcť“ priamo pri danej žiadosti. Otvorí sa vám formulár, v ktorom vyberiete buď jednu zo svojich ponúk, ktorá sa hodí na danú žiadosť, alebo zvolíte možnosť „Reagovať bez výberu ponuky“. Doplníte niektoré údaje a kliknete na „Chcem pomôcť“. Následne príjemca dostane emailom informáciu o tom, že ste sa prihlásili ako dobrovoľník na jeho aktivitu. Môže vás akceptovať, zaradiť ako náhradníka (ak už má dostatočný počet dobrovoľníkov) alebo odmienuť vašu pomoc. O týchto krokoch budete informovaní prostredníctvom emailu.

Ak vás prijímateľ akceptuje ako dobrovoľníka, získate na neho konktaktné údaje a dohodnete si detaily spolupráce.

 

 1. 8.    Čo sú to Moje príležitosti?

Ide o zoznam vašich dobrovoľníckych ponúk, kde si kontrolujete ich stav - pri každej z nich je reakcia žiadateľov. Pri každej vašej ponuke sa zobrazuje zoznam a počet:

a)      tých, ktorí vás akceptovali ako dobrovoľníka

b)      tých, ktorí zatiaľ nereagovali na vašu ponuku,

c)      tých, ktorí vás požiadali o pomoc (očakáva sa vaša reakcia)

d)      tých, pre ktorých ste už dobrovoľnícku činnosť realizoval/a

e)      zoznam zrušených žiadostí, na ktoré sa už nedá reagovať.

 

 1. 9.    Sú žiadosti na Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk dôveryhodné?

Súčasťou každej žiadosti je aj jej overenie. Jeho symbol (pečiatka) zbadáte pri zozname žiadostí, keď si otvoríte stránku ktorejkoľvek konkrétnej žiadosti, nájdete ho v pravom hornom rohu. Stránka Dobrovoľníci.ĽudiaĽuďom.sk je úplne otvorená, čo znamená, že žiadosť o pomoc si môže zaregistrovať ktokoľvek. Práve overovatelia garantujú jej pravdivosť, preto si vždy pozrite, či je žiadosť overená a zároveň zvážte, či dôverujete overovateľovi. Veľa o príjemcovi pomoci napovedia aj uverejnené fotky, či jeho aktivita napr. na našom blogu.